Like cars, houses or holidays, you get what you pay for! Ice Cream is no different - if you are buying a tub of ice cream for a pound, you should be asking yourself, what is in it and why is it so cheap?

The answer to the first question is YOU TELL ME and the answer to the second question is AIR!!

As with all things the cost of the ingredients determines the selling price, if the ingredients are cheap, you can sell cheap!! - Our ice creams main engredients are milk, full fat double cream, sugar all quality engredients.

All ice cream has air in it, that is what gives it its smooth, palatable consistency, but how much, because air is free. If you want to know how much, let a scoop melt and see what you are left with, then you will see how much you are paying for air.